Gestolen overwinning in Souburg

Souburg A

1916

-

Goes A

1970

1

-

3

Hekhuis, J.

2034

-

Grochal, J.

2218

½

-

½

Westerweele, H.

1923

-

Nieuwenhuijse, L.

1934

½

-

½

Alders, R.

1894

-

Burgerhoff, R.

1872

0

-

1

Vermue, A.

1811

-

Kloosterman, E.

1857

0

-

1

Goes A heeft het belangrijke duel tegen mede titel favoriet Souburg A met 1-3 gewonnen. De wedstrijd had ook al heel anders kunnen aflopen... 

 

Zoals nu blijkt hadden we een ruim ratingoverwicht. Het grootste overwicht was aan bord 1 en dat kwam ook erg snel tot uiting.

Na 2 hele snelle overwinningen op Jeroen vorig seizoen won wit nu op zet 10 alweer een volle pion. Wat systemen door elkaar halen was het probleem bij Jeroen. (Eerst Le7?! en dan na Dc2 toch nog Da5 om Cambridge Springs te spelen). Ik besloot een verbeterde versie van de ruilvariant te pakken. Jeroen vergat even dat Le7 na rokade niet meer gedekt stond waarop Lxh7 eigenlijk al bijna winnend was... Kwam het aan op techniek. Normaal geen probleem maar de laatste tijd niet best. Nu weer... In plaats van gewoon rustig Dc2 terug te spelen na wat ruilen ging wit voor het agressieve Dd7. Plots had zwart allerlei tegenspel te pakken. Jeroen was hiervan zo beduusd dat hij bij de eerste mogelijkheid gelijk de zetten herhaalde. Even kijken in de analyse leerde dat zwart in de stelling met zware stukken ondanks de pion achterstand al bijna gewonnen stond. (Edit: volgens houdini kan wit nog net verdedigen met accuraat spel maar het iniatief lag al volledig bij zwart... Overigens is Jeroen in goed gezelschap want een 2360 wist op dezelfde onnozele manier een pion te verliezen in mijn megedatabase!) Volledig een gewonnen stelling verspild dus voor mij maar ook voor zwart...

Op de andere 3 borden was er volop strijd. Net toen de strijd bij Louis en Henrik tot een hoogtepunt leek te komen bood Louis remise aan. Louis dacht dat hij slechter kwam te staan in het eindspel (daar ben ik het niet mee eens..) De opening van Louis was niet best (2...Pc6? tegen de Alapin is al een dikke +=) maar daar moet hij dan ook niet van hebben. Juist het eindspel is sterk en dat leek mij wel kansrijk. Er kon een afruil plaatsvinden waarbij beiden nog een dame en paard overhielden. Louis vertrouwde het niet en bood remise aan. Henrik nam dat gezien de goede situatie op bord 3 en 4 aan. Met dit tempo weet je het echter nooit...

Rinus leek gewoon te gaan verliezen tegen Roeland. Een dameloos middenspel was vrij gelijk maar Roeland veroverde het loperpaar en bovendien had wit een verzwakking in de pionnenstructuur. Beetje bij beetje kwam zwart beter te staan. Rinus gaf een stuk tegen 2 pionnen. Net zoals tegen David een paar weken geleden was de stelling verloren maar met weinig tijd zag Roeland het allemaal niet meer. In plaats van de witte pionnenstorm op de damevleugel te vernietigen ging hij voor extra pionwinst op de koningsvleugel. Het paard was echter te traag terug en plots wonnen alle pionnen + witveldige loper de partij voor Rinus! Een grote meevaller waar op een 0 was gerekend.

Ook bij Erwin leek een 0 even een mogelijkheid met een pion minder (al had wit 2 dubbelpionnen, daar had hij wel mooie druk tegen f7 voor). Langzaam worstelde Erwin zich echter los en daar was ineens groot spel over de a-lijn. Wat al te voorzichtig speelde Albert zijn koning naar h2... Nu kreeg zwart nog meer intiatief... Albert miste in mindere positie zelfs dat Dame en Koning niet handig stonden. Ta2 bracht damewinst.... Nu was het natuurlijk nog niet klaar want Albert speelde gewoon door tot mat. (Rinus stond op moment van damewinst overigens nog verloren). Erwin's techniek met dame vs toren meer was niet vlekkeloos. In plaats van een loper te geven voor vrijpion b7 liet Erwin Albert een volle dame halen. Gezien de zwarte aanval op de kale koning won het nog steeds (veel materiaal terug) maar waarom niet gewoon een stuk geven?! In ieder geval lukte het uiteindelijk. 2 mooie counters aan de lagere borden brachten dus de punten terwijl het juist van de hogere borden leek te moeten komen.

Met deze belangrijke zege liggen we weer op titelkoers! 

TSouburg A1917Goes A196513
1.Jeroen Hekhuis2046Joey Grochal2198½½
2.Henrik Westerweele1912Louis Nieuwenhuijse1934½½
3.Roeland Alders1900Rinus Burgerhoff187201
4.Albert Vermue1811Erwin Kloosterman185701